Dan Höjer tempot på bokveckan!

Denna vecka är bokvecka på mellanstadiet i Hässelby villastads skola. Idag 9 maj 2017 fick alla åk 5 besök av Dan Höjer. Dan Höjer har skrivit 72 böcker. Många handlar om snusk i olika former som kiss bajs snor snippor och snoppar, några handlar om spöken och hemskheter, och andra om just helt andra saker och personer. Någon kan faktiskt handla om dig. (Dan samlar nämligen på folk och ibland snor han dom och döper om dem utan att de vet. Det är ett bra trick om en vill komma igång att skriva)

Dan kan prata otroligt snabbt och också ganska länge utan att andas. Det kanske låter som en dålig sak, men det var mycket underhållande att lyssna på. Dan verkar också bra på att lyssna och ställde många bra frågor. Det gjorde oäven klass 5a. Det kändes faktiskt som om alla fick med sig något litet från mötet.

Tack för ett oförglömligt författarbesök!

PS Dan höjer är ny på instagram. Följ honom! #danhöjer

Dela:
Kategorier: