Bokkarneval 2017

Fredag 12 maj var det äntligen dags för årets bokkarneval att avsluta mellanstadiets bokvecka. Det var många som valde att klä ut sig till någon karaktär från en bok eller en författare. Den mest överraskande figuren kan ha varit Zlatan på kryckor, men hans bok har verkligen gått åt som smör i solsken.

Efter tipspromenad, bubbel och salta pinnar var det dags att dela ut årets novellpris. De vinnande bidragen från varje årskurs lästes också upp för en andäktigt lyssnande publik. Ibland kan det vara svårt för mellanstadieben att vara stilla under lång tid, men novellerna höll sådan klass att det faktiskt inte var några problem. Fantastiskt trevligt! Och till sist fick också de med flest rätt på tipspromenaden sina välförtjänta pris. Tack för i år alla som bidrog och deltog!

Dela:
Kategorier: